Lazer Kesim

Lazer kesim teknolojisi endüstriyel üretimin hemen her alanında kullanılmaktadır. Lazer adı verilen ışın; karbondioksit gazına elektrik akımı verilmesi yöntemiyle elde edilir. Karbondioksite azot ve helyum gazı da eklenerek verim arttırılır. Elde edilen lazer ışınıyla farklı tezgahlarda yapılan metal kesim işlemine lazer kesim adı verilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde lazer ışını elde etmenin kolaylaşması kullanım alanlarını da geliştirmiştir. Lazer kesim sayesinde üretim hataları ortadan kaldırılmış, fire oranı minimuma düşürülmüştür.

 Lazer Kesim Teknolojisi

Lazer ışınının elde edilmesi kolaylaştıktan sonra uygulama alanları da artış göstermiştir.  Endüstriyel lazerlerin birçoğunda, lazer ışını elde etmek için özel gazlar kullanılır. Gazın kalitesi ve seçimi, lazerin güvenirliliğini ve lazer kesim işlemin verimliliğini belirgin biçimde etkilemektedir.

 

Lazer Kesimin Avantajları

Maliyetleri düşürür. Lazer kesim sayesinde kalıp maliyetleri sıfırlanır. Sac plaka üzerinden farklı parçalar işlenebildiği için maliyetler önemli ölçüde düşer. Fire oranı minimum seviyeye indirilir. İşlenecek parçaların uygun olması durumunda ortak yüzeyler beraber kesilerek maliyet azaltılır. Büküm eksenleri markalanarak sonraki imalat aşamaları hızlandırılır; bu da maliyetlerin düşmesinde önemli bir etkendir.

Kaliteli ürünler ortaya çıkar. Laser kesimde yüksek teknolojiyle çapaksız kesim mümkündür. Isı deformasyonu minimum seviyeye çekilir, preste oluşan sac deformasyonu lazer kesim sayesinde yok edilmiştir.

Küçük ve ayrıntılı işler bile lazer kesim sayesinde mümkün olmaktadır. Bu avantaj; özellikle seri üretimden önceki aşamalar için büyük kolaylık sağlar, seri üretim öncesi kayıpları en aza indirir.